Přestavby na elektřinu

EV Album: Electric Bobber “Sparky”
EV Album: Mitsubishi Tredia & Gavin
e-volks.com: Elektrický VW Brouk

Projekty českých přestaveb a staveb

Projekty zahraničních přestaveb

(Ukázka automatizovaného překladu do češtiny)

Jak na přestavbu

Vzhledem k nedostatku originálních elektromobilů na trhu, by mohlo řadu českých kutilů napadnout pustit se do přestavby vlastního spalovacího vozidla, podobně jako se tak děje zatím s větším úspěchem u jejich kolegů v zahraničí, je to rostoucí fenomén! Jedině přestavbou zjistíte, že euto je třeba navrhnout zcela jinak než spalovací auto.

Jedná se zprvu pro naprostého laika o poměrně komplikovaný postup, v podstatě je pravidlem vysoká míra zakázkového/individuálního řešení pro každé upravované vozidlo. Moderní automobily dnes jen velice málo sdílejí společnou platformu i v rámci koncernu takovým způsobem jako tomu bylo v minulosti, aby instalace komponentů jako bateriového paku a trakce byla snadno přenositelnou. Předpřipravené stavebnice pro současné automobily jsou dnes spíše vyjímkou (vyjma oblasti plugin hybridů).

Z hlediska nákladů se samozřejmě bude jednat o výrazně dražší postup při použití zcela nového vozu oproti tovární výrobě, na druhé straně prodejní cena takovéto kvalitně provedené přestavby bude stárnout výrazně pomaleji než u stejného vozu - původního spalovače. Obvyklejší postup, použít ojeté vozidlo má ovšem řadu provozních, bezpečnostních a legislativních rizik.

Zájemcům zvažujícím tento postup doporučujeme nejdříve navštívit "světové album" - vyhledávací registr těchto přestaveb ve všech možných segmentech a výkonech. A to od lodí, jízdních kol, mopedů a motorek, přes osobní malé vozy, až po luxusní limuzíny, či špičkové závodní vozy, ale také obsahující experimenty vážné a nevážné všeho druhu. Karta vozidla odkazuje často také na vlastní detailní web stránky s postupem přestavby, případně je proces dokumentován video záznamem. Pečlivě si všímejte kombinace technologií (baterie a trakce), použité platformy vozidla a dalších faktorů, které ovlivňují výsledné parametry jako akční radius, max. rychlost, zrychlení, dobu nabíjení, cenu a provozní náklady apod.:

Hmotnosti pro přestavbu

Škodovky      motor    pohotovostní hm. užitečné zatížení  motor převodovka palivo
Fabia II      1,2HTP    1040 kg      515 kg        90 kg 35 kg   45 l
Fabia II Combi   1,2HTP    1065       515         90 kg 35 kg   45 l
Roomster      1,2HTP    1160       515                  55 l
Roomster Praktik  1,2HTP    1110       515
Octavia Tour    1,6     1205-1335     585-455 dle výbavy
Octavia II     1,6     1255-1445     660-470
Octavia II Combi  1,6     1270-1460     660-470

Motor 1,2HTP váží necelých 90 kg, převodovka asi 35 kg, v nádrži je u Fabie 45l paliva (obsaženo v udávané hmotnosti, Roomster a Octavia 55l), nádrž, chladič, výfuk + další drobné příslušenství odhaduji tak do 30 kg. Celkem mi to vychází asi na 200 kg. Tzn. pohotovostní hm. asi 840 kg u krátké Fabie. U Octavií 1,6 bude hmotnost motoru a příslušenství (celkem) asi o 30-50 kg větší. Samozřejmě, že to, co mi zmizí na pohotovostní hmotnosti, mi nepřibude u užitečného zatížení – to je počítáno na zatížení hlavně zadní nápravy. Vhodné je co nejvíc hmotnosti opět dát pod přední kapotu, aby bylo alespoň přibližně zachováno rozložení hmotností ve voze. Jinak by se muselo změnit i nastavení podvozku.

Postup přestavby

 1. Vyberte nejdříve aplikaci: nákupní košík město, bezpečně na dálnici, sportovní vůz, ..
 2. Vyberte technologii/kategorii trakce: DC, SepEx, Perm Magnet, AC, ..
 3. Zjistěte jaký typ elektromotoru je možné použít pro daný typ trakce-měniče.
 4. Sežeňte si vhodný podvozek tzv. plachťáka (glider). Vyvarujte se vadných, příliš starých/rez, protože do něj budete zbytečně investovat. Může však mít vadu motoru, pokud nebudete stavět hybrid. Předchozí registrace (ČR) jako spalovače a další legální náležitosti v pořádku výhodou-nutností! Nabídka automobilů, které mají vadný motor nebo vadu motoru
 5. Zajistěte si regulaci otáček frekvenčním měničem, kde výkon měniče ovlivní výslednou akceleraci, napětí proudový odběr z baterií na které musí být systém dimenzován pro jejich max. životnost.
 6. Kam rozložit baterie a jaké, vyhněte se nadměrné váze před přední a za zadní osou, tzv. efekt zvonu, hrozí zhoršení řízení a stability vozu.
 7. Při osazení težším akku (Pb, NiCd, NiMh) je vhodné použít moderní podvozky s elektrickým posilovačem brzd a elektrický posilovačem řízení, většinou je také nutné posílit tlumiče apod.
 8. Pusťte se do toho, od bodu #1 -> vybrat to vhodné pro vaše účely, začněte třeba od nejmenších e-poskakovadlem, el. kolo, e-moto, ..
 • Build your own Electric Car!
 • Vozidla v provedení s automatickou převodovkou mívají posilovač řízení a brzd vyřešen nezávisle na motoru. Tj. vhodné pro přestavby na elektropohon.
 • Vozidla s pohonem 4x4 umožňují využít k pohonu zadní nápravu při uložení motoru vpředu.

Knihy o přestavbách

Schvalování individuální přestavby vozidla

Formuláře:

 • Formulář pro žádost o schválení přestavby (PDF A3) - ze stránek Kolínského MÚ
 • Formulář pro žádost o schválení přestavby (PDF A4) - ze stránek Karlovarského MÚ (kupodivu o něco jednodušší formulář).