Nejčastější otázky k elektromobilům

Lidé se často ptají elektromobilistů na několik opakujících se otázek. Cílem této stránky je vydefinovat odpovědi na nejčastější otázky.

Obsah

Jak často je třeba nabíjet?

Běžně dostupné elektromobily jako Peugeot 106e a Partner electric s NiCd bateriemi ujedou na jedno nabití maximálně 100km. Technické osvědčení vozidla udává 75 km. Více lidí ve voze, kopcovitý terén , při zimních pneumatikách ... se dojezd zkracuje na 50 - 60km. Pro většinu dojíždění tento dosah postačuje.

Novější elektromobily s litiovými bateriemi mohou mít dojezd až 250km. Žádné takové však zatím na trhu v ČR nejsou. Jediná možnost jak získat elektromobil s dlouhým dojezdem je v současné době zástavba Lithia do ojetého elektromobilu.

Jak často se mění baterie?

NiCd baterie SAFT použité v elektromobilech Peugeot a Citroen mají deklarovanou životnost 3000 hlubokých cyklů než kapacita klesne na 80% původní. Cyklus po 100 znamená, že teoreticky tyto baterie vydrží 300 000 km. Baterie z roku 2001 mají dnes obvykle najeto kolem 100 000 km. Výjimečně je třeba článek v baterii vyměnit. Zatím zjištěné závady spočívaly v nekvalitním spoji mezi články, který se přehříval a deformoval plast článku. Proto se doporučuje preventivní kontrola.

Moderní litiové baterie mají uvedeno 1000-4000 cyklů po 250-600km. S dlouholetou životností zatím nejsou v ČR zkušenosti.

Jak dlouho trvá dobíjení

Např. elektrický Peugeot106 a Partner se dobíjí z 0% na 100% 5hodin z jedné fáze 230V při proudu 14A. Rychlé dobíjení z třífázové zásuvky 3x32A trvá 80minut. Průměrně se se dobíjí z 20% na 80% což trvá 3hodiny jednofázově nebo hodinu třífázově. Doporučuje se však nabíjet přes noc, případně v součinnosti s nízkým tarifem (NT), jedině tak lze zabezpečit co nejefektivnější využítí energie a ušetřit značné výdaje na budování dodatečné infrastruktury a instalovaného výkonu pro špičkový odběr proudu.

Během nabíjení se u auta nečeká, takže neztratíte obvyklých 10minut u benzínky. Zapnutí nabíjení netrvá déle než zapnutí nabíjení mobilního telefonu. Pokud nemáte časový spínač, je však nutné dobíjení kontrolovat.

Jaké jsou náklady na provoz?

Pro výpočet hlavních provozních nákladů na ujetou jednotku (km) je třeba především odlišit nákladové položky nabíjení (vedlejší) a amortizaci baterií (hlavní). Jejich poměr závisí na použité bat. technologii (cena-životnost v cyklech) a uvádí se cca 1/5 - 1/9 pro nabíjení v nízkém tarifu NT. Na základě dlouholeté zkušenosti Peugeot 106 (NiCd) spotřebuje 12 až 16 kWh na 100km. Při ceně noční energie (NT) 2Kč, jsou náklady na 100 Km zhruba 30Kč. Tj. 0,30Kč/Km. Při běžné ceně elektřiny 4,35 korun za kilowatthodinu vyjde 100 km zhruba na 57 korun.

Dodávka Peugeot Partner má spotřebu 16 až 20 kWh na 100km; pro amortizaci baterií PSA (NiCd) viz. odstavec cena.

Celkové provozní náklady jsou ve srovnání se spalovačem nižší, protože není třeba měnit olej, spojku, výfuk, svíčky, rozvody, opravovat motor. Neplatí se emise, klub dohodl pro elektromobily povinné ručení za 499Kč ročně AllRisk a osvobození daně silniční pro podnikatele při každé novelizaci. Díky rekuperačnímu brzdění se několikanásobně prodlouží životnost bzdového obložení, které jinak v městském provozu silně přispívá ke znečištění.

Kolik to stojí

 • Ojetý osobní elektrický Peugeot106 nebo Citroen Saxo je možné sehnat kolem 260-300 tisíc Kč s bateriemi, bez baterií 110 tis. Kč.
 • Ojetou nákladní dodávku PeugeotPartner nebo Citroen Berlingo je možné sehnat kolem 360-400 tisíc Kč s bateriemi nebo 160 tisíc Kč bez baterií.
 • Ojetý elektrický VW Golf City Stromer lze sehnat kolem 200-250 tis.Kč s gelovými olověnými bateriemi.
 • Nový elektromobil se pohybuje nad 800 tis. Kč.(žádný z těchto vozů se již nevyrábí)

Jaká je rychlost a jízdní dynamika?

 • Elektrické tovární modely Peugeot a Citroen (PSA) při rychlosti 95km/h zapínají omezovač rychlosti, který nedovolí tuto rychlost překonávat. Vyřazení omezovače zatím nebylo testováno, ale derivační motor by mohl dosahovat libovolných rychlostí, avšak za ceny rychlejšího stárnutí NiCd baterie. Testování vyšších rychlostí lze provádět na přestavbách s LiPol bateriemi.
 • VW Golf CitySTROMer je na podvozkové platformě ze které vychází první model Škody Octavie (převod. Polo) dosahuje špičkově i dálniční rychlosti 130km/h - nemá omezovač.

-* pozn. s Lithiovými bateriemi ověřeno trvale 120km/h, špičkově 145km/h °°° průměrná rychlost Praha - Ml.Boleslav 125km/h (testoval místopředseda - ověřil pan tajemník) *-

 • S Peugotem 106 jel předseda ze schůze dne 4.6.2008 od výstaviště v Holešovicích do Prčic, celkem 80 km za 59 minut. Předseda má větší kapacitu baterií, což mu umožňuje dělat haura. Běžné vozidlo PSA to nezvládne.
 • Ve sportovním segmentu (Tesla, WhiteZombie-dragstery , speciály, ..) samotná elektrická trakce není pro rychlost a zrychlení limitujícím faktorem, právě naopak. Např. nejsilnější, ale stále dostupné agregáty na "kutilském" trhu s výkonem až ~0.6MW dovolují dosáhnout zrychlení výrazně pod supersportovní hladinu 4-5sekund na 100km/h.

Je možné požívat při řízení elektromobilu alkohol?

Ne. Elektromobily připadají uživatelům spalovacích aut tak zvláštní, že je tato otázka poměrně častá.

Je nutné mít řidičský průkaz

Ano. Elektromobil je opravdu vozidlo, na které se vztahují pravidla silničního provozu.

Jak je to se silniční daní?

Podnikatelé jsou při provozu elektromobilu od placení silniční daně osvobozeni.

Jak je to povinným ručením?

Povinné ručení platíte nejmenší možné, obvykle pro vozidla s objemem menším než 1 litr motoru. Některé pojišťovny nabízejí pro elektromobily speciální tarify jako Dolnorakouská, Podnikatelská ale zjistěte si aktuální situaci podle vašeho bonusu. Obvykle je to velmi malá částka.

Aby i tato drobná výhoda zůstala zachována, případně byla podpora elektromobilům zesílena, kontaktujte své volené zástupce. Případně jako člen neziskového sektoru v oblasti ekologie, ochraně spotřebitelů apod. koordinujte postup s naším sdružením-klubem.

Je kufr plný baterek?

Není. Protože v elektromobilu není spalovací motor, olej, startér, alternátor, výfuk, nádrž a další agregáty, ušetří se tím tolik místa, že obsah zavazadlového prostoru zůstane prakticky zachován. V Peugeotu 106/Citroenu Saxo není náhradní kolo.

Kolik to celé váží?

Díky ušetřené váze nepotřebného spalovacího agregátu, váží elektromobil stejně nebo o málo více, než stejný model se spalovacím motorem.

S Lithiovými bateriemi lze dosáhnou dokonce i nižší hmotnosti než je u některých Dieslových verzí.

Vyjede to vůbec kopec?

Elektromobil vyjede jakékoliv stoupání bez problému. Elektrický motor má při nízkých otáčkách obrovský kroutící moment. Je ovšem nutno dodat, že pomaleji než spalovač. Při snaze o stejnou rychlost vybijete baterky před vrcholem. V kopcovitém městě (příklad Praha) je pomalý tah do kopce problém.

Dobíjí to z kopce a při brždění?

 • Elektromobil zpětně dobíjí, regeneruje, tj. rekuperuje, když jedete z kopce, nebo také v městském provozu při častém sledu rozjezdů a brzdění nemrháte tolik energií. Například je možné dosáhnout až 33kW (PSA) nabíjecího výkonu při rychlé jízdě z kopce. Celkově však energii samozřejmě ztrácíte, elektomobil není perpetuum mobile, na kopec jste před tím museli vyjet.
 • Při jízdě je možné uvolnit akcelerační pedál (ne plyn, ale proud) a tím začně elektromobil brzdit srovnatelně s bržděním motorem u spalovacího auta.
 • Při jemném stlačení brzdového pedálu se zvyšuje rekuperační brždění.
 • Při silném naléhavém brždění a při velmi malé rychlosti se použijí klasické kotoučové nebo bubnové brzdy na kolech.

Tím se dramaticky zvyšuje životnost brzdových obložení a do prostředí se nedostává nebezpečný prach z brzdového obložení.