Hybridní technologie

Mediálně zajímavým novinkám hybridních technologií se věnuje web http://www.hybrid.cz

Zde naleznete spíše technické informace. Hybridní technologie umožnují snížit spotřebu paliva i u aplikací, kde je dosud zapotřebí využití fosilních paliv. Budoucnost mají zejména plug-in hybridy, které bude možné dobíjet ze zásuvky a tím pokrýt většinu krátkých jízd.

Hybridní technologie umí ve spalovacím autě využít toho nejlepšího z elektromobilů a navíc zlepšit proces spalování v optimálním režimu:

  • Rekuperačního brždění
  • Elektrický posilovač motoru (powerpack) umožní nižší výkon spalovacího agregátu a tím snížení hmotnosti, ceny a emisí.
  • Stabilizace výkonu spalovacího agregátu na optimálních otáčkách, sníží spotřebu paliva a prodlouží životnost agregátu.
  • Sníží se potřebný počet převodů, někdy až na jeden, tím se opět sníží hmotnost a zvýší spolehlivost.

Hybrid Hitachi.JPG Zdroj: Hitachi

Tomáš Čudrnák: Na železnici se hybridní systémy používají již desítky let. Většinou bez baterií, ale elektrický přenos výkonu je běžný. Většina našich dieselových lokomotiv ho používá. V lokomotivě je dieselový motor s generátorem – dříve většinou dynamem a v podvozku jsou trakční motory.

Mikroturbíny

Jako perspektivní náhrada klasických apalovacích agregátů pro hybridy se jeví mikroturbíny. Ty jsou bez převodovky napojeny přímo na elektrický generátor a poskytují tak převod paliva na elektřinu s vyšší účinností.

Kristen: Mikroturbiny co jsem zatim obevil na webu maji vykon >10kW , ucinnost do 30% !, a mohly by fungovat na LPG nebo CNG a mely by mit tichy chod nizke emise, viz

Otazkou je, zda není na trhu nejaký cenově dostupný palivový članek, 4-8kW, na nejake "rozumne" palivo, napr LPG nebo CNG, nevíte?

Marušinec: Dokážu si představit, že taková mikroturbína na LPG bude vhodným zdrojem na výjimečně delší cesty elektromobilů. Třeba by se dala půjčovat u dálnice :) 10kg bombička LPG by měla bohatě stačit na 200km navíc k bateriovému dojezdu.

Hybridní F1

Odkazy na realizace