Euto pro blbé

Protože nastává doba, kdy si euta budou kupovat i lidé bez voltmetru v kapse (čti laici, bez znalosti elektřiny a elektrotechniky), zakládám tuto stranu s jednoduchými otázkami nás - úplných elektroblbů. Postupně se budu snažit získat a jednoduše zformulovat odpovědi, pokud přispějete budu velmi rád --DRobert 22:20, 23. 6. 2008 (UTC)

Nejčastější otázky k elektromobilům pokrývají oblast jednoduše zodpověditelných základních otázek.

Celkový pohled na problematiku elektromobilů je shrnut v článku Proč euto? Obě tyto stránky je vhodné si prostudovat před čtením těchto otázek.


Obsah

Pro zájemce

Kdy je velikost(nebo váha) euta vzhledem k možnostem baterií problémem?

Proč jsou euta tak malá/lehká?

Velký vůz uveze víc baterií, nebo ne?

Jak se liší cestování s eutem od cestování se spalovačem?

Poměrně výrazně - nejsilnější první dojem pro mne (majitel prvního vozu v 43 letech) je plynulost rozjezdu ve všech polohách a terénech.

 • Dojezd je tvrdě a značně limitován - vozy SA mají v technickém průkazu 75 km a je to pravda. Začnete své jízdy plánovat a musíte se naučit "lehké noze" . Kromě zkušenosti je to také závislé na zvládání emocí ( viz dosud nenapsaná kniha Zen a umění euta). Dále v samostatné otázce.
 • spotřebu vidíte velmi přesně - jednak na rychlosti (ekonomice) vybíjení a na samotném procentu nabití baterií. Hlídání spotřeby je hlavním elektromobilistovým zájmem, jinak nedojede.
 • je to VELMI tiché
 • spojka chybí (pedál i soustrojí)
 • proudový ("plynový") pedál je základním ovladačem jízdy
 • levá noha je takřka nepoužívaná
 • při uvolnění proudového pedálu auto okamžitě rekuperuje (vyrábí proud z pohybu vozidla) - čili brzdí.

Reálné limity dojezdu u PSA vozidla

 • Smrtící pravidla baterek:
  • Nesmíš nabíjet moc (doporučuje se 8-95%)
  • Nesmíš vybíjet moc (doporučuje se 20%). Kolem 10% již euto takřka nejede, dojíždíte šouráním, zatímco na Vás najíždějí zuřiví spalovači.
  • Nesmíš vybíjet moc rychle (proudový pedál nadoraz s ukazatelem vybíjení v červeném poli snižuje životnost baterií)

Praktický dojezd při zachovávání těchto pravidel se pohybuje pod hranicí 50 km, protože Vám zbývá cca 65% kapacity s reálným poměrem cca 1.3% na km. Tento surový přepočet je dán kopcovitým terénem Prahy a bezpochyby i mojí "těžkou nohou"

Bohužel z vlastní --212.24.150.228 5. 11. 2008, 16:30 (UTC) zkušenosti nyní musím říci, že i ukazatel procent Vás může zradit. Euto, které neočekávaně zdechne po 40 kilometrech s 50% na ukazateli, nyní vlastním. Po čtyřech měsících provozu s výšepopsaným následným krachem mi bylo sděleno, že jsem se k eutu nechoval pěkně, prý jsem ho příliš často nabíjel úplně - tož se snažím dodržovat všechna přikázání. --DRobert 11. 4. 2011, 07:25 (UTC)

Kde si to budu moci nabít?

V kterékoliv zásuvce, stačí obyčejná 230V. Majitelé eut se snaží svépomocí (rozuměj nadšením a ukecáváním majitelů zásuvek) vytvořit síť nabíjecích stanic v ČR. Nabíjení u neznámého člověka je riskantní tím, že po zahřátí se může vypnout jistič. Velmi nemilé je když se vypne i provozovna dobrodince, který Vás nechal nabíjet ... Týká se to především starších zásuvkových okruhů na 10 Ampér (80 léta a méně). V současnosti je zvykem dávat i na zásuvky 16 A jističe, které Vám euto hladce utáhnou.

Je samozřejmě lepší pokud je stanice vybavena i zásuvkou s více fázemi, a příslušně vyšším proudovým jističem.

Hudbou budoucnosti jsou zatím stacionární rychlonabíjecí stanice, které se příliš nevyskytují ani v zemích na západ od nás.

Současný stav sítě nabíjecích stanic

Jaká je nutná pravidelná údržba euta?

Zatím složitě V praxi dodržujeme asi toto:

Kontrolovat tlak v pneumatikách- vyhoví 3 AT. Pokud máme olověné a otevřené baterie- kontrolujeme hladinu elektrolytu a doléváme. U vozů PSA dolijeme vodu každých 5 000 km. 1x za rok asi 30. listopadu ) zkontrolujeme a případně doplníme benzin (za 5 Euro) Platí pro tuto pětiletku

Pro řidiče

Je vybíjení baterie odhadnutelné (kolik ještě aktuálně ujedu, než mi dojde šťáva)?

Ano, je přibližná úměra mezi procenty a kilometry. Špičkový dojezd současných SAFT bateriemi poháněných eut (firma PSA) je 100 km. Technický průkaz udává reálnějších 75 km. Při minimální spotřebě bez rušivýchfaktorů ovlivňujících spotřebu (náklad, styl jízdy, kopcovitost terénu) platí jednoduché 10% = 10 km (jeden člověk, rovina, lehká noha). Reálný poměr je nepříznivější - cca 1.3 % na 1 km.

Počítač euta (BMS) při vybití baterií pod 10% omezuje motor - vůz se zastaví. Je možné počítač resetovat a odjet pár metrů ze silnice. Z toho plyne že Vaše bezpečná dojezdová vzdálenost je někam pod 50 km. Více viz samostatný odstavec Reálné limity dojezdu u PSA vozidla

Co když zůstanu trčet v pustině?

Máte smůlu, stejně jako když dojde benzín. Pokud je to pustina bez drátu, musíte euto odtáhnout. Jediná výhoda je, že při dobržďování na laně rekuperujete energii a nabíjíte na účet Vašeho spalovacího zachránce ...

Jak správně nabíjet?

Odpověď se liší podle druhů baterií. (viz otázka o rychlonabíjení)

Pro SAFT baterie platí:

 • většina cyklů od cca 15 do 95%
 • hluboký cyklus (od 10 a méně do 100%) jednou za 1500 km
 • dodržujte přibližnou dobu nabíjení (nenechávejte euto nabíjet od večera do rána,raději ho odpojte při cca 90-95% u normálního cyklu. Vypnutí se dá zařídit i časovým nebo přesněji napěťovým spínačem
 • kontrolujte plynování u hlubokých cyklů (viz otázka o plynování)

Proč některé baterie při nabíjení mohou vybuchnout a jak je to zařízeno v eutě?

Výbuchy baterií se týkají uzavřených kompaktních baterií (například tužkových). Euto používá baterie s volným odchodem plynu. Při špatném režimu nabíjení nepřijdete o život, ale o baterie (dojde k jejich poškození). Tomu lze zabránit správnou metodikou nabíjení (viz otázka)

Je rychlonabíjení a normální nabíjení stejnou zátěží pro baterie?

Olověné baterie mají omezenou schopnost rychlonabíjení, ale baterie VLIES (Optima) lze vhodnou nabíječkou nabít za cca i 10 minut. Baterie SAFT z vozů PSA lze bez jakýchkoli škodlivých vlivů nabíjet kdykoli a stále proudem 150A a do znaků plynování, což je vždy kritériem pro ukončení rychlonabíjení bez poškození.

Nabití do 80% lze tedy provádět za půl hodiny (při použití rychlonabíječky) Baterie LiFePo lze nabíjet bez problémů proudy 3C, což znamená dobu 20 minut. Je bezpodmínečně nutno používat kvalitní BMS (battery management system), které toto zvládne a mít dostatečný zdroj energie.

Co je to plynování?

Při nabíjení probíhají v baterii chemické změny, díky kterým baterie opět požene euto vpřed. Pokud je dosaženo kapacity baterie, začne se uvolňovat plyn (vodík) který se neškodně rozptyluje v atmosféře. Plynování počítač euta (BMA) odhaduje dle průběhu nabíjení. Na vlastní oči jej můžeme vidět, ponoříme-li konce odvodních trubek pod hladinu vody (PET láhev) Plynování neznamená poškození baterie (při hlubokém cyklu se nabíjí ještě dvě hodiny po prvních bublinách) ale nabíjení je již "nad plán".

Při dlouhodobém nabíjení přes probíhající plynování se baterie poškodí. BMA ukončí nabíjení sám (cca 3 hod po dosažení plynovacího napětí), nebo to můžeme udělat dříve sami.

Hrozí u neúplného vybití paměťový efekt(snížení kapacity baterie)?

Tento efekt hrozí při opakovaném nabíjení z 30% (a více) do méně než 90%. Naštěstí je u NiCd akumulátorů (SAFT) tento projev reverzibilní, stačí baterie několikrát jízdou zcela vybít a následně znovu nabít cca 2-3x) a je obnovena kapacita. Toto doporučení je v rozporu s doporučením o neúplných cyklech 15-95%.--DRobert 1. 5. 2011, 09:28 (UTC)

Pro ekologicky přemýšlející

Emise elektromobilů

Přesto že elektromobily jsou považovány za zcela čistá auta, je třeba nezapomínat na fakt, že elektřina kterou spotřebovávají musela být také někde vyrobena. Emise elektromobilů tedy závisí na tom, od koho(z jakých zdrojů) elektřinu kupujeme. Je však dobré dodat, že i elektřina vyrobená v tepelné elektrárně je mnohem čistší než energie, kterou pro potřeby jízdy uvolníme pomocí spalovacího motoru.

Jak je euto (a baterie) ekologicky riskantní při výrobě?

Jak v praxi probíhá recyklace baterií v ČR?

Podporuji eutem jadernou energetiku?